Castigatori Trofee

Trofeu Muzica Populara- Suciu Romina – Oradea


Trofeu Muzica Usoara- Buta Teodora Eveline- Sibiu



Trofeu Popularitate – Dimitrova Blagovesta – Bulgaria







TRofeu Muzica Clasica- International- Bata Ion –R. Moldova

Castigatorii Festivalului HermannstadtFest – editia a IV-a

Castigatorii Festivalului HermannstadtFest – editia a IV-a

Trofeu muzica Clasica – Stefanescu Mihai Daniel –Bucuresti
TRofeu Muzica Clasica- International- Bata Ion –R. Moldova
Trofeu Muzica Populara- Suciu Romina – Oradea
Trofeu Muzica Usoara- Buta Teodora Eveline- Sibiu
Trofeu Popularitate – Dimitrova Blagovesta – Bulgaria

Muzica Clasica
clasele 0-4
Premiul 1  Gramescu Catalin – Drobeta Turnu Severin
Premiul 2   Ghisoiu Diana Stefania -Sibiu
                 Roman Stefan- Sibiu
Premiul 3    Ghile Alice Olivia - Zalau
Mentiune     Andronache Anne Marie- Galati

Clasele 5-12
Premiul 1 Neacsu Victor – Drobeta Turnu Severin
                 Oancea Vasile – Rep. Moldova
Premiul 2 Butilca Lucian-Sibiu
Premiul 3 Bata Stelian – Rep. Moldova

Muzica Populara
Muzica Instrumentala
Premiul 1 Bata Ion- Rep. Moldova
Premiul 2 Oancea Vasile- Rep. Moldova
                 Bata Stelian – Rep. Moldova
Premiul 3 Daj Bogdan- Petrosani
Mentiune Tugulea Monica- Vulcan
                 Balaj Ionut - Petrosani

Categ  5-9
Premiul 1 Sima Tudor- Petrosani
Premiul 2 Bogdan Antonia – Arpasul de Jos
Premiul 3Dumitrache Razvan Gabriel - Valcea
Mentiune  Cerpac Aura Elena – Arpasul de Jos

 Categ 10-11
Premiul 1 Ghile Alice Olivia - Zalau
Premiul 2 Popovici Anne Marie-Oradea
Premiul 3 Merca Tudor – Cluj Napoca
Mentiune Vlad Ariana – Sibiu
                 Tugulea Monica- Vulcan

Categ 12-14
Premiul 1 Rusu Natalia -Sibiu
Premiul 2 Tent Paula Giulia – Oradea
                 Duca Paul - Sibiu
Premiul 3 Prisecaru Ramona - Petrosani
Mentiune  Dragomir Diana - Sibiu

Categ. 15-20
Premiul 1 Falamas Gheorghe-Sibiu
Premiul 2 Ristea Larisa Laura-
Premiul 3 Balaj Ionut - Petrosani
Mentiune  Mojoatca Ana Maria- Petrosani

Portret de artist Mihai Alexandru
Premiul de Excelenta Mihai Alexandru- Laslau Lorina Georgiana- Bacau
Premiul 1 Adalia Ani- Cluj Napoca
Premiul 2 Manolache Nina - Bacau
Premiul 3 Brad Ioana –Sibiu
                 Boar Bianca – Cluj Napoca
                 Marinescu Ana Bianca - Bucuresti
Mentiune  Radu Maria- Sibiu


Remember Marcel Dragomir
Premiul de Excelenta Marcel Dragomir- Laslau Lorina Georgiana- Bacau
Premiul 1 Raduc Oana Justiniana – Iasi
                 Dumitrean Catalina - Sibiu
Premiul 2 Solomie Maria Anastasia _ Arad
                 Cimbala Andreea- Balan
Premiul 3 Maftei Nicoleta -Balan
Mentiune  Sima Tudor- Petrosani











Muzica Usoara
Categ 5-8 ani
Premiul 1 Marinescu Ana Bianca - Bucuresti
Premiul 2 Bratosin Mihai- Focsani
                 Hristova Aya- Bulgaria
Premiul 3 Istudor Ana – Focsani
                 Nedelceva Kalinia- Bulgaria
                 Pohrib George- Brasov
                 Radu Maria
Mentiune Timoc Ariana –Cluj Napoca
                 Solomie Maria Anastasia – Arad
          
Categ 9-11 ani

Premiul 1 Ghile Alice Olivia - Zalau
Premiul 2 Cazarinov Maria –Rep. Moldova
                Dobra Anisia Nicoleta- Belgia
                Pintilie Daria – Piatra Neamt
Premiul 3 Nedelcu Bianca- Sibiu
                 Tugulea Monica- Vulcan
Mentiune   Comsa Ruxandra- Brasov
                   Vieru Alicia- Brasov

Categ 12-14 ani

Premiul 1 Laslau Lorina Georgiana- Bacau
Premiul 2 Neacsu Victor- Drobeta Turnu Severin
                 Raduc Oana Justiniana- Iasi
Premiul 3 Luchian Nicola - Iasi
Mentiune Kovacs Mara – Cluj Napoca
                 Suciu Sarah- Cluj Napoca

Categ 15-20 ani

Premiul 1 Cernat Madalina - Bucuresti
Premiul 2 Dobrota Andreea- Sibiu
Premiul 3 Danil Ionut – Buzau
                 Evgeniev Velikov Martin- Bulgaria
                 Popa Eugen Dan – Pitesti
                 Szomboti Norbert- Ungaria
Mentiune Mihet Olivia- Bucuresti

PREMIILE INVINGATORII
Stefanescu Mihai Daniel, Ghile Sofia, Cimbala Andreea, Falamas Gheorghe,Ruja Gabriel

PREMIILE OPTIMISTILOR

Premiile Optimistii acordate pentru copii proveniti din centre de plasament: Cimpoieriu Daniel,Otvos Teodora,Zamacau Elena, Otvos Maria ,Moldovan Constantina si Cornea Alina




Program Festival

PROGRAM FESTIVAL

8 iulie - Liceul de Arta Sibiu
Ora 10:00 – repetitii
Ora 11:00 Concurs Muzica Clasica
Ora 12:00 Recital

8 iulie – Teatrul Gong
Ora 15:00 repetitii
Ora 16:00 Concurs Muzica Populara
Ora 18:00 Recitaluri

9 iulie –Teatrul Gong
Ora 9:00 Repetitii
Ora 10:00 Concurs Muzica Usoara grupa 5-8
Ora 11:00 Concurs Muzica Usoara grupa 9-11
Ora 12:00 Concurs Muzica Usoara grupa 12-14

Ora 15:00 Repetitii
Ora 16:00 Concurs Muzica Usoara grupa 15-20
Ora 16:45 Portret de artist –Mihai Alexandru
Ora 17:15 Remember Marcel Dragomir
Ora 18:00 Recitaluri

10 iulie –Teatrul Gong
Ora 11:00 Gala de premirere


Evenimentul va fi transmis online de IVB Media



REGULAMENT DE ORDINE INTERIOARĂ



                               Stimaţi concurenţi,

        În urma experienţelor de anii trecuţi, atât la acest festival, cât şi la altele, am decis să realizăm un regulament de ordine interioară, extra, faţă de regulamentul festivalului.
        Ne dorim să aveţi parte de calitate şi respect pe parcursul desfăşurarii festivalului, motiv pentru care vă aducem la cunoştinţă câteva aspecte, parte din ele, fiind parte din bunul simţ al fiecăruia dintre noi.
        Acestea fiind spuse aducem la cunoştinţa dumneavoastră următoarele chestiuni:

·      Odată înscris, dar neprezentat la concurs, concurentului nu i se va restitui taxa de concurs ;
·       Nu se acceptă filmarea sau fotografierea concurenților în concurs. Fiecare concurent va primi CD cu prestația din cadrul concursului.  În caz de încălcare a acestei reguli, concurentul va fi descalificat fără drept de apel
·      În privința orelor de intrare în concurs, concurenții vor fi prezenți cu cel puțin 30 de minute înainte de ora estimată.
·      Fiecare categorie de vârstă, de la fiecare secțiune va avea timp pentru repetiții, după cum urmează:
o     8 iulie - orele 15:00-16:00 
o    9 iulie – orele 9:00-10:00, pentru grupele I, II, III, respectiv15:00-16:00, pentru grupa IV și cele două secțiuni.
·      Concurenții vor repeta o singură strofă.
·      Neprezentarea în intervalul orar indicat, obligă concurentul să aștepte până la finzalizarea tuturor categoriilor care repetă.
·      Din rațiuni ce țin de respect, concurenții din ziua respectivă sunt obligați să fie prezenți pe toată perioada recitalurilor, chiar daca au concurat dimineața.
·      Anunțurile privind gala de premiere vor fi făcute după recitaluri, când concurenții vor primi CD-urile cu prestația și vor putea lua autografe de la membrii juriului.
·      Concurenții care nu participă la recital nu vor intra în posesia CD-ului. De asemenea, în caz de egalitate pentru un premiu, pentru departajare, cel care nu participă la recital va avea de pierdut.
·      Participarea la gală este obligatorie! NU  se trimit premii prin poștă sau prin orice altă modalitate. Acestea se înmânează personal.
·      Va rugam sa respectati curatenia
·      Va rugam sa respectati concurentii care sunt pe scena.
Aceste reguli au scopul de eficientiza desfășurarea festivalului, motiv pentru care, vă rugăm să le respectați, pentru a nu exista repercusiuni.
Mulțumim tuturor și vă urăm mult succes!