Concurs "Impreuna facem internetul mai bun "

Mare concurs mare!! S-a lansat competitia "Impreuna facem Internetul mai bun!" cu ocazia Zilei Sigurantei pe Internet 2014.

Organizatia Salvati Copiii invita elevii si profesorii sa se inscrie in concurs si sa trimita proiecte multimedia (filmulete, prezentari) care sa ilustreze modalitatile prin care fiecare dintre noi ne putem implica, astfel incat, Internetul sa devina yn loc mai bun pentru toti utilizatorii mediului virtual.
Proiectele pot fi realizate de echipe formate din maxim 3 elevi si vor fi coordonate de un profesor sau parinte.

Premiile sunt asigurate de partenerii proiectului Sigur.Info, mari companii din domeniu IT si Telecom, care vor oferi produse si servicii de ultima generatie.

Va dorim mult succes!

Participa la concurs: http://sid2014.sigur.info/

Pentru mai multe detalii sau informatii scrieti-ne la adresa: helpline@sigur.info

Votati Quattro la SMS 1313!

Fetele de la QUATTRO vor avea nevoie duminica aceasta de toata sustinerea dumneavoastra, pentru a trece in etapa urmatoare a sezonului III - X FACTOR! Va multumesc anticipat!

Lista castigatorilor



Lista castigatorilor Festivalului HermannstadtFest
28 iunie 2013

MIHAI TEACA-FAGARAS- TROFEU FESTIVAL MUZICA INSTRUMENTALA
SAVA TEODORA SABINA-PIATRA NEAMT-TROFEU FESTIVAL MUZICA USOARA

PREMIU SPECIAL DIN PARTEA D-LUI ADRIAN ORDEAN-PRESEDINTELE JURIULUI

PARVULESCU  RADU
STANCEL MARA-OCNA MURES
PANZARU STANESCU  IULIAN-BRAILA
TEACA MIHAI

PREMIU SPECIAL DIN PARTEA PALATULUI COPIILOR SIBIU
SLABU GEORGE
OLTEANU BRIANA
MIHAILA CARINA EDMINA

PREMIU SPECIAL SEBASTIAN BUNICA
BERECKZI FLORIN-CLUJ NAPOCA

PREMIU SPECIAL MAINI UNITE -100 LEI
BERECKZI FLORIN-CLUJ NAPOCA
BURDUHOSU EMMA –TARGU JIU
DOBROTA ANDREEA -SIBIU



CREATIE
TROFEU
TANASA DARIA ANASTASIA -Everything is possible". Muzica si text Mihai Alexandru-
PREMIUL1
SAVA TEODORA SABINA-Nopti cu luna-muzica si Text:Teodora Gaitanovici
PREMIUL2
STAVILA ALINA AUGUSTA -Muzica si text:Alina Augusta
  Orchestratie:George Ciurdas
PREMIUL3
STAVILA ALINA AUGUSTA-Butterfly - Muzică şi text:Alina Augusta
Orchestraţie:Tiri Michael
BACILA ILINCA- Ardelean Show –muzica si text Bulete Claudiu
MENTIUNE
SLABU PASCAL GEORGE-Eu sunt George –Muzica si text-Marcel Iorga.
STOIAN VIORELA –Vin iarasi la tine mare –Muzica si text-Viorela Filip.
STAN BRIANNA—A Scola-Muzica si text Adi Cristescu
ROSCULETE MARIA ANA-In inima mea-muzica si text : Catalina Ciorascu
PREMIU SPECIAL
SORLEA IULIA-Cele doua anotimpuri-Text Andrea Sorlea-Muzica Iulia Sorlea
PARVULESCU RADU-November kiss-Muzica Parvulescu Radu


INSTRUMENTALA-CLASICA 4-8 ANI
TROFEU – Grupa STAN BRIANNA-ARSENE TUDOR MIHAI
PREMIUL 1- ARSENE TUDOR MIHAI
PREMIUL 2-STAN BRIANNA
PREMIUL 3-CATINEAN IULIA
PREMIUL 3-GRAMESCU CATALIN
MENTIUNE -IVAN DAVID

INSTRUMENTALA-CLASICA 9-11
TROFEU- MANDRUT SANZAIANA-BUCURESTI
PREMIUL 1-PATRULESCU CEZAR-DROBETA TURNU SEVERIN
PREMIUL 2-NEACSU VICTOR-DROBETA TURNU SEVERIN
PREMIUL 3-VASILE LARISA ELENA-BRASOV
PREMIUL 1-MANDRUT SANZIANA-JERPELEA NICOLLE-BUCURESTI
MENTIUNE-JIPA MARINA –BUCURESTI

INSTRUMENTALA-CLASIC 12-19
TROFEU MARE –TEACA MIHAI
PREMIUL 1- DAVID CONSTANTIN-BRAILA
PREMIUL 2-CRETU ANDREI-DROBETA TURNU SEVERIN
PREMIUL 2-TANASA DARIA ANASTASIA-BACAU FLAUT
PREMIUL 3-GITA ALEXANDRU CONSTANTIN-
PREMIUL3-RAZEC CHRISTINE-BRASOV
PREMIUL 3TANASA DARIA ANASTASIA –BACAU-
PREMIUL 3-VASILE CRISTINAsi IONESCU TEODORA-BUCURESTI
MENTIUNE JIPA CLAUDIU-BUCURESTI
MENTIUNE MOLDOVEANU OCTAVIAN-DROBETA TURNU SEVERIN
MENTIUNE PARVULESCU RADU-PLOIESTI


Premii cat +20 Muzica populara,instrumentala si pop

PREMIUL 1
DUO BULARCA-BRASOV(POPULARA)
STAVILA ALINA AUGUSTA –BAIA MARE( muzica pop)
PREMIUL 2
ILIE ADRIANA-TARGU SECUIESC(POPULARA)
BENEDIC GIANINA –ONESTI( muzica pop)

PREMIUL 3
BULARCA DORIN-BRASOV (POPULARA)
DUMITRU FLORENTINA-SIBIU( muzica pop)

MENTIUNE
STOICA SEBASTIAN (POPULARA)
SELARIU IRIMIA (POPULARA)
CORCHES TABITA (INSTRUMENTALA)
LIVIU MOCANASU (INSTRUMENTALA)
SARCA CRISTINA(INSTRUMENTALA)
PARASCHIVU MARIANA GEORGIANA-PLOIESTI( muzica pop)

POPULARA  4-8

TROFEU
BOENGIU  INGRID-DROBETA TURNU SEVERIN
PREMIUL 1
IFTIME IOANA-SUCEAVA
PREMIUL 2-
BORCEA CEZARA-AGNITA
PREMIUL 3
PRUNDU ALICE-PIATRA NEAMT
MENTIUNE
BRUDA CRISTIAN –SIBIU
IONESCU IULIA BIANCA-SLOBOZIA
PETCU ANDREEA-ORADEA
STAN LARISA –SLOBOZIA
PREMIU SPECIAL
DRUJA IULIA-PLOIESTI-
DUMITRACHE CRISTINA-PLOIESTI
GHEORGHITA IULIANA GABRIELA-SLOBOZIA
LUCA SARA ONESTI
PETRE RALUCA IOANA-TARGOVISTE

POPULARA 9-11
TROFEU
AGARBICEAN IOANA-SIBIU
PREMIUL 1
BOENGIU ANCA DENISA-DROBETA TURNU SEVERIN
PREMIUL 2
TUDORACHE LUANA-BUCURESTI
PREMIUL 3
CURCA MALINA ELENA-PLOIESTI
DRELICIUC MIRUNA MARIA-MOLDOVITA(Traditionala Ucrainiana)
TRANDAFIRASUL-PLOIESTI
MENTIUNE
CRACIUN COSTINA ELENA-ONESTI
NADRAG TATIANA-SLOBOZIA
PANTAZI GABRIELA-PLOIESTI
PREMIU SPECIAL
DRELCIUC MIRUNA MARIA-MOLDOVITA
BULARCA LARISA-BRASOV
POPA DELIA-PLOIESTI
STOICA ANTONIA MARIA-PLOIESTI
TATULESCU MARIA ANTONIA-PLOIESTI
TULEA DIANA-ORADEA

POPULARA 12-15
TROFEU
BACILA ILINCA-CLUJ NAPOCA
MARIUCA LUIZA –Drobeta Turnu Severin
PREMIUL 1
IOVITA CASIANA GABRIELA-BRASOV
PREMIUL 2
TEACA MIHAI-FAGARAS
VASILESCU DAN CONSTANTIN-AGNITA
PREMIUL 3
CIOABA INDIRA-ONESTI
POPI ANA-SERBIA
CORB ANDREI-ORADEA
CIRSTINOIU LAURENTIU-PLOIESTI
MENTIUNE
OLTEANU BRIANA GEORGIANA-BACAU
GRUP TRANDAFIRUL-PLOIESTI
PADURE CATALINA ELENA-PLOIESTI
PREMIU SPECIAL
MAGHIARI DAIANA-CLUJ NAPOCA
ROGOJINA RALUCA GEORGIANA-TARGOVISTE
ROBERTS EMMA LAUREN-SUA-ROMANIA


POPULARA 16-19
TROFEU
DUTA ECATERINA-SIBIU
PREMIUL 1
VALCEANU ADELINA-Drobeta Turnu Severin
PREMIUL 2-
ILIE IULIANA-TARGOVISTE
NISTOR GABRIELA-SIBIU

PREMIUL 3
COMSA ILIE –SIBIU
IFTIME ANDREI
MENTIUNE
BUDAI EVELINE
ACHIM ANDREEA-PLOIESTI

GRUPURI

MINISTAR –CLUJ NAPOCA TROFEU
GRUP MARE SCOALA 4-BUCURESTI-PREMIUL1
PASSION PREMIUL1
GRUP MIC SCOALA 4-BUCURESTI-PREMIUL2
BALKAN VOICES-MOINESTI PREMIUL2
TRIO NEGHI VOICE-BACAU PREMIUL2
TRIO COPII TALENTATI –BUCURESTI PREMIUL2
DUO SONG –CLUJ NAPOCA PREMIUL3

MUZICA FOLK
CAMPUREAN SANDRA-SIBIU – PREMIUL1
BORBEI GEORGIANA-CLUJ NAPOCA –PREMIUL2
DUET A&V-SIBIU- PREMIUL2
DURA ADRIANA-SIBIU- PREMIUL3
FLORIN LAZAR-BRAILA-MENTIUNE

MUZICA POP CAT 4-8

TROFEU-
CRISAN PATRICIA-Cluj Napoca
PREMIUL 1
SORLEA IULIA-Cluj Napoca
MARIN DENISA-Brasov
PREMIUL 2
BUNICA MARIO –Craiova
CATINEAN SONIA-Cluj Napoca
PRUNDU ELENA ALICE –Piatra Neamt
PREMIUL 3
ANDRITESCU BIANCA-Drobeta Turnu Severin
BOENGIU FUGARU INGRID –DROBETA TURNU SEVERIN
CIUDIN IZABELA-Piatra Neamt
MENTIUNE
SAS MEDEEA-Sibiu
TROANCA IRINA MARIA-Sibiu
DAVIDESCU DENISA –Bucuresti
PREMIU SPECIAL
CEPARU ANA MARIA -Roman
GHEORGHITA IULIANA GABRIELA-Slobozia
.IONESCU BIANCA-Slobozia
LUCA SARA-Onesti
PETCU RALUCA –Targoviste
.PETECUTA ALEXIA-Moinesti
PETECUTA MAIA-MOINESTI
STAN BRIANNA ALEXANDRA-Bucuresti
STANCEL ALEXANDRA-Ocna Mures
URSACHE DIANA ELENA-Onesti
ION MIRCEA CEZAR-Pitesti

MUZICA POP CAT.9-11
TROFEU
MIRTI IOANA-ROMAN
PREMIUL 1
BRANISCAN CORINA-ORADEA
LASLAU  LORINA GIORGIA-BACAU
NEACSU VICTOR-DROBETA TURNU SEVERIN
SUDITU MARA IOANA ONESTI
PREMIUL 2
BÂTOANCĂ MARIA CARLA-VULCAN
POPA MARIA ROBERTA-RAMNICU VALCEA
BUMBUC IOANA -SIBIU
PREMIUL 3
BANICA FLORENTINA BIANCA-BRAILA
BORBEI GEORGIANA –CLUJ NAPOCA
COTA PATRIC –CLUJ NAPOCA
MITARU TEODORA-RAMNICU VALCEA
MENTIUNE
BACILA SIMINA-CLUJ NAPOCA
BURDUHOSU EMMA-Targu Jiu
CRACIUN COSTINA-ONESTI
HAUCA MIRUNA IOANA-BACAU
MIHAILA CARINA EDMINA-ROMAN
PREMIU SPECIAL
ANDRIES MARIA-ONESTI
BACIU DORCU LORENA-ROMAN
BOGDANESCU LORENA-ONESTI
BUTA EVELINE - SIBIU
CIMPOIERU ANDREEA –SIBIU
COTFAS DENISA –TARGU MURES
DAN ANTONIO-DROBETA TURNU SEVERIN
DEMIAN ANDRADA-CLUJ NAPOCA
DUMITRIU BEATRICE MARIA –TARGU JIU
DUTA ANDREEA BEATRICE-RAMNICU VALCEA
MAIOR MARIA-SIBIU
MANEA VIVIANA-SIBIU
MARINCUS LARISA –CLUJ NAPOCA
MOISE TEODORA-BUCURESTI
NADRAG ALINA-SLOBOZIA
NEAGU ANDRA-SIBIU
NEGHINA CATALINA ANDREEA MARIA-ONESTI
POPOSOI ANDREEA-ROMAN
PORANCEA ARRIANA –BRASOV
ROBERTS OLIVIA MARY -SIBIU
SLABU  PASCAL GEORGE -IASI
TOADER ILINCA-OCNA MURES

MUZICA POP 12-15
TROFEU
ROSCULETE MARIA-CRAIOVA
PREMIUL 1
FARCANE RADU-CLUJ NAPOCA
BACILA ILINCA-CLUJ NAPOCA
PREMIUL 2
STOIAN VIORELA-PIATRA NEAMT
TANASA DARIA ANASTASIA-BACAU
TEACA MIHAI-BRASOV
PREMIUL 3
BOGDANESCU RALUCA-ONESTI
HASNA ELENA BEATRICE-TARGU JIU
SELEA IULIAN NICOLAE-PITESTI
MENTIUNE
ANDRONIC DIANA ANDREEA-ONESTI
CRETU ANDRADA –DROBETA TURNU SEVERIN
PANTELIMON ANDRADA IOANA
DOBROTA ANDREEA-SIBIU
PREMIU SPECIAL
AVRAM LARISA-ONESTI
BEILICIU GIULIA-GEORGIA-BRAILA
BERECKZI FLORIN-CLUJ NAPOCA
BOLOVAN ELVIRA-TARGU JIU
CHIORAN RALUCA-CLUJ NAPOCA
COTFAS OLIMPIA ELENA CARMINA-TARGU MURES
LUCA DRAGOS IULIAN-ONESTI
MARIS RARES DARIAN-BIRSANA-MARAMURES
MOLDOVAN MARIA IOANA-CLUJ NAPOCA
RUS MIRUNA-CLUJ NAPOCA
SPIRU DAKAS DAVID-BUCURESTI
STANCEL MARA-OCNA MURES
WALLISH ALESANDRA

CONCURENTI MUZICA POP CAT.16-19

TROFEU
PANZARU STANESCU  IULIAN-BRAILA
PREMIUL 1
BOTEZAN ROBERT –SIBIU
GIDIUTA ADNANA LORENA-BRAILA
LALU LORENA-VULCAN
MARGINEAN ANCA-SIBIU
ROSIANU ANDREEA-SIBIU-
PREMIUL 2
BRATAN FLORINA CATALINA-GIURGIU
PASHALOV ALEXANDRA ELENA-ONESTI
ROSU ANA MARIA-ROMAN
PREMIUL 3
BITIA ANISIA CRISTINA-DROBETA TURNU SEVERIN
PIRON CRISTIAN-BRAILA
MENTIUNE
ANDRONIC DIANA
MARUNTEL ADELA –SIBIU
SAVA BIANCA-PIATRA NEAMT
ZAMFIR ANDREEA LOZIOARA-BRAILA
PREMIU SPECIAL
BUDAI EVELINE-CLUJ NAPOCA
BUZDUGA ALEXANDRA-PETROSANI
DUMITREAN CATALINA-SIBIU
GAMAN ELENA SILVIA –TARGU JIU
GRIGORAS CARMEN ELENA-ONESTI
GRIGORESCU VICTOR-SIBIU
JAROI DIANA-CLUJ NAPOCA
MAFTEI ANDREEA ELENA-ONESTI
PARASCHIVU RALUCA-DROBETA TURNU SEVERIN
SERBAN MARIA LUIZA-BUCURESTI

JURIU MUZICA CLASICA

ADRIAN ORDEAN
DANIEL VECSEI
SANDA VULCU
ANDREEA CROITORU


JURIU MUZICA POPULARA ,POP+20,FOLK
ADRIAN ORDEAN
DANIEL VECSEI
MIHAI TRAISTARIU
DOINA MOROSANU
DRAGOS POPA
VICTORIA GHINESCU


JURIU MUZICA POPULARA 4-19 ANI,GRUPURI,

ADRIAN ORDEAN
DANIEL VECSEI
RADU NECHIFOR
OLIMPIA URS
MIHAI TRAISTARIU
DOINA MOROSANU
DRAGOS POPA
VICTORIA GHINESCU
IRINA PASHALOV

JURIU MUZICA POP 4-8
ADRIAN ORDEAN
DRAGOS POPA
VICTORIA GHINESCU
GINA ISPASOIU
CRISTIAN MUNTEANU

JURIU MUZICA POP  16-19
ADRIAN ORDEAN
DRAGOS POPA
VICTORIA GHINESCU
GINA ISPASOIU
DANIEL VECSEI

JURIU MUZICA POP  9-15
ADRIAN ORDEAN
DRAGOS POPA
VICTORIA GHINESCU
GINA ISPASOIU
DANIEL VECSEI
OLIMPIA URS
MIHAI TRAISTARIU
DOINA MOROSANU










Partener Principal -Teatrul Pentru Copii si Tineret

Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG Sibiu este un teatru cu o îndelungată tradiţie în România. Fiind printre primele instituţii profesioniste de gen din ţară, înfiinţat în 1949, Teatrul Gong se ocupă de educaţia şi formarea artistică a copiilor şi tinerilor folosind cele mai noi şi diverse forme de exprimare ale artei teatrale şi ale artei animaţiei. După 1989, influenţat fiind de schimbările politice din Europa, teatrul şi-a lărgit aria de influenţă socială, a devenit un spaţiu protector al copiilor şi tinerilor doritori în a se familiariza cu diferitele forme de exprimare artistică. Creându-şi propria individualitate şi recunoştinţă pe plan naţional, Teatrul Gong, prin parteneriatele şi proiectele sale bilaterale internaţionale demonstrează ca a venit timpul pentru a deveni cunoscut în întreaga lume, ajungând astfel ca în zilele noastre să reprezinte România la cele mai importante evenimente culturale internaţionale din Europa, America, Africa şi Asia. Importanţa de necontestat a acestei instituţii o constituie şi faptul că este singurul teatru din România care are o secţie germană de teatru de animaţie pentru copii care funcţionează, cu o mica întrerupere de patru ani, încă din anul 1950. Înfiinţat în Sibiu, a fost şi este, singura instituţie profesionistă de teatru din oraş şi din judeţul Sibiu care are ca scop principal educarea şi formarea artistică a copiilor şi tinerilor şi singura instituţie din ţară care editează o revistă de artă şi cultură, “Euphorion”, începând cu 1995. În prezent, teatrul are peste 88 de spectacole în repertoriul permanent, toate realizate în perioada 1993 – 2012. Dintre acestea amintim: „Cenuşăreasa”, „Visul unei nopţi de vară”, „Albă - ca - Zăpada”, “Degeţica”, „Aventurile Baronului Münchhausen”, „Muzicanţii din Bremen”, „Croitoraşul cel Viteaz”, “Der Buckelige König”, “Năluciri”, “Legământ”, “Motanul încălţat” , Crăiasa Zăpezii“, “Flautul Fermecat”, “Vrăjitorul din Oz”, “Coffee?... Tee?... Me?!”, “Teme – Baloane de săpun - Merci Marceau”, “Cum a devenit Arthur rege”, “Frumoasa şi Bestia”, “Sarea-n bucate”…

NOUTATI

La sugestia unor profesori si parinti,am introdus si sectiunea Creatie. Regulament sectiunea Creatie Se vor prezenta in concurs doar piese in PRIMA AUDITIE. NU exista limita de varsta pentru compozitor/textier.Piesele din aceasta sectiune NU pot fi prezentate si la sectiunea interpretare. Interpretul trebuie sa aiba acceptul compozitorului/textierului de a prezenta piesa in concurs. Orice alt detaliu legat de prezentarea piesei in concurs, dintre interpret si compozitor/textier, NU priveste organizatorii, respectiv juriul si se va reglementa intre acestia (compozitor/textier/interpret). Piesele ce se vor dovedi (cu suport audio, video, scris) a nu fi in prima auditie, vor fi descalificate. Taxa de participare este de 100 ron Se va trimite pana in 15 iunie 2013 -POZITIVUL PIESEI -NEGATIVUL PIESEI - fisa de concurs completata - Fotografie color in prim plan (cat mai recenta) - declaratie pe proprie raspundere (parinte sau compozitor), datata si semnata, atestand ca piesa prezentata este in PRIMA AUDITIE si exista acceptul compozitor/textier de a fi prezentata. - copie dupa certificatul de nastere al interpretului sau C.I. (unde este cazul) - copie dupa dovada platii taxei de preselectie pentru aceasta sectiune.
Pt fisa de inscriere trimiteti un mail pe hermannstadtfest@yahoo.com.
Detalii 0721423964